Kecskeméti és lakiteleki lett Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese
Hatodik alkalommal hirdették meg a Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársai az önkéntes tevékenységet végzők lelkesedésének és fáradozásának elismerésére alapított, Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese Díj felhívását. Bíznak benne, hogy az elismerés hozzájárul ahhoz, hogy az önkéntesség társadalmi megítélése még kedvezőbb legyen.
Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese Díjra magánemberként, intézményként vagy akár közösségként olyan önkéntesek jelöléseit várták, akik kiemelkedő tevékenységükkel segítettek másokon vagy akár egy egész szervezeten.
A megyei esélyteremtési irodát fenntartó Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke és elnökségi tagjai a jelölések alapján két díj átadásáról döntöttek.
Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese elismerés díjazottjai:
Szabó Istvánné (Gyulai Eszter) – Kecskemét
Jelölő szervezet: Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége
Heinrich Gábor József – Lakitelek
Jelölő szervezet: Lakitelek önkormányzata
Az önkéntesek december 5-ei világnapjához kapcsolódó, Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese Díj célja, hogy elismerjék az önkéntes tevékenységet végzők lelkesedését és fáradozását, valamint hozzájáruljanak ahhoz, hogy az önkéntesség társadalmi megítélése még kedvezőbb legyen.
Szabó Istvánné Gyulai Eszter részére a Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége irodavezetőjeként a kecskeméti nyugdíjasok közösségéért végzett odaadó, állhatatos tevékenységéért 2022-ben a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület tagjai és a fenntartásában működő Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársai Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese Díjat adományoztak.
Szabó Istvánné Gyulai Eszter (78) több mint másfél évtizede szolgálja a kecskeméti nyugdíjasok közösségét önkéntes munkájával. A Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége irodavezetőjeként rendkívüli precizitással, felelősségteljesen, nagy önállósággal intézi a szervezet gazdasági feladatait, gazdálkodását, pénzügyeit, iratkezelését. Végzi az iroda napi ügyeit, szükség esetén egyeztet a működést biztosító szolgáltatóknál. Kiterjedt kapcsolati hálójának köszönhetően gyorsabb és hatékonyabb általa az ügyintézés.
Segítőkészsége, barátságos megnyilvánulása miatt a Nyugdíjasok Klubjainak Megyei Jogú Városi Szövetsége 37 tagszervezetének vezetői bizalommal fordulnak hozzá. Rendszeres feladatai közé tartozik a tagság részére biztosított kedvezményes uszodabelépők, a klubok, illetve a szövetség működéséhez nyújtott városi támogatások elszámolása, az egyes pályázatok dokumentációjának kezelése, nyilvántartása. Négy éven keresztül összefogta és ellátta a Harmadik Kor Egyeteme szervezési és adminisztrációs feladatait, intézte a tagok számítógépes tanfolyamait. Népes családja szerető gondoskodása mellett hasonló önzetlenséggel, odaadással segíti napjainkban is a nyugdíjasok nagy családját.
Heinrich Gábor József részére Lakitelek közösségéért végzett meghatározó és példaértékű tevékenységéért 2022-ben a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület tagjai és a fenntartásában működő Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársai szintén Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese Díjat adományoztak.
Heinrich Gábor József (44) bár szegedi születésű, 2003 óta Lakiteleken él családjával. Hat gyermek édesapja, így egyik alapítója a helyi nagycsaládos egyesületnek.
Tizenegy évvel ezelőtt, 2011 szeptemberében szintén alapítója volt a Muraközy János Honvéd Hagyományőrző és Lövész Egyletnek. A szervezet kiemelt célja az általános és középiskolás korú gyermekek nemzeti nevelése, megismertetése a magyar kultúrával, hagyományokkal. Az egylet egy befogadó közösség és alternatíva a gyermekek szabadidejének aktív és hasznos eltöltésére, a bajtársi szellem, az összetartozás érzésének megerősítésére.
Heinrich Gábor alapító tagja és elnöke a Magyar Vándor-Ló Hagyományőrző Egyesületnek is, amely szervezője a nagy népszerűségnek örvendő Lakiteleki Húsvéti Sokadalom rendezvénynek, de az egyesület tagjai, képviselői rendszeresen részt vesznek más települések hagyományőrző rendezvényein is. Az óvoda és helyi táborok felkérésére évente szerveznek, bonyolítanak le lovaskocsizást, lovagoltatást. Helyi rendezvényeken vetélkedőket, versenyeket rendeznek.
Természetszerető emberként 2018 és 2020 között elnöke volt a Szikra Horgászegyesületnek. A közel hároméves időszak alatt új lendületet kapva és több együttműködést kiépítve, ma már egyre népszerűbb a tagság és a hobbi horgászat a településen.
A Kösöntyű Néptánccsoportban először 2012 és 2014 között, majd az idei évtől ismét aktív tag, és felkérés alapján külsős tagja lett a Lakiteleki Értéktár Bizottságnak.
A havonta megjelenő Lakiteleki Újság 2016. óta rendszeresen közli novelláit, verseit. Ezekből 2020-ban az Antológia Kiadó jóvoltából egy válogatáskötete is megjelent, Az örökség címmel.
A helyi katolikus közösség életében is részt vesz. December elején szentelték fel az általa megálmodott és Czinege Edit keramikus művész közreműködésével elkészített Mária-emlékhelyet, amely a jövőben egy tervezett állomása lenne a minden évben háromszor meghirdetett Lakitelek-Nyárlőrinc-Szentkirály – a Szent Imre, Boldog Gizella, Szent István ereklyéket őrző – településeket érintő, „Szent-család zarándoklatnak”.
Heinrich Gábor hosszú évek óta aktív tagja Lakitelek társadalmi és szociális életének. Mint civil segítő, kapcsolata régen összefonódik az önkormányzatéval. Személyisége meghatározó és példaértékű Lakitelek életében. Olyan ember, aki nagyon jó érzékkel hat az itt élőkre, különös tekintettel a gyermekekre. Közéleti tevékenysége párhuzamosan, több szálon, aktívan jelen van Lakiteleken. Gábor személyisége olyan minta hivatásában és magánéleti szerepében, amely még hosszú időn keresztül formálja és meghatározza Lakitelek közösségét.
Az Év Bács-Kiskun Megyei Önkéntese Díjak Kósa Klára kecskeméti születésű keramikusművész, a Magyar Művészeti Akadémia akadémikusának kerámiaképei, valamint egy-egy oklevél.
Az elismeréseket dr. Salacz László és dr. Szebelényi Gyula Tamás országgyűlési képviselők, valamint Engert Jakabné, a Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház fenntartó szervezete, a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke adta át.
Fotók: Noszlopy Miklós – keol.hu
Bugacpusztaháza, Kunbaracs és Dunatetétlen lett idén a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona
Bugacpusztaháza, Kunbaracs és Dunatetétlen települések önkormányzatai viselhetik a 2021. évben született gyermekek száma alapján a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona címet. A kecskeméti Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület még 2009-ben alapított elismerését eddig már 32 település érdemelte ki.
Naptári évente az a település viselheti a címet, ahol egyrészt folyamatos, másrészt az előző év december 31-én megállapított statisztikai létszámhoz viszonyított legnagyobb százalékos mértékű az ott lakó (állandó bejelentett lakcímmel rendelkező szülők gyermeke) újszülött létszámnövekedés.
A program keretében évente három, esetenként négy díjat adnak át a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület tagjai és a fenntartásukban működő Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársai. Az elismerés részét képezi egy, a településnek adományozott réztábla és emléklap, az újszülöttek számára egy-egy kis tűzzománc korona (Balanyi Károly Ferenczy-, illetve Bozsó-díjas grafikusművész alkotása), egy-egy ajándékcsomag és emléklap.
Engert Jakabné, a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke, az elismerés alapítója szerint a család szerepének megőrzése, megismertetése és annak népszerűsítése, valamint a gyermekvállalás fontosságának hangsúlyozása mindannyiunk közös érdeke, hiszen a települések megtartó erejének kulcsa a gyermeklétszám növelésében rejlik.
Ezek a gondolatok vezérelték a kecskeméti Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesületet arra, hogy több mint tíz évvel ezelőtt megalapítsa Bács-Kiskun megye települései részére a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona elismerést. A díjakat 2012 januárjában adták át először.
Már harminckettőre tehető azoknak a településeknek a száma, akiket eddig díjaztak: Páhi, Érsekhalma, Katymár, Kunfehértó, Petőfiszállás, Lajosmizse, Tázlár, Lakitelek, Nyárlőrinc, Fülöpszállás, Bácsborsód, Városföld, Ágasegyháza, Imrehegy, Tabdi, Kunpeszér (két alkalommal), Újsolt (két alkalommal), Kéleshalom, Ordas (két alkalommal), Zsana, Homokmégy, Kömpöc (két alkalommal), Szalkszentmárton, Mélykút, Drágszél, Dunaszentbenedek, Tataháza, Felsőlajos, Fülöpjakab után Bugacpusztaháza (második alkalommal), Kunbaracs és Dunatetétlen (második alkalommal) is viselheti a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona címet.
Az ajándékcsomagok mesekönyvet és egy-egy csomag szaloncukrot vagy apró csokoládét rejtettek.
Kerekes László Zoltán Bugacpusztaháza polgármestere köszöntőjében röviden összegezte a családok érdekében a településen tett fejlesztéseket, majd arról is beszámolt, hogy egyre több fiatal házaspár vásárol telket, és költözik a „nagyvárosi nyüzsgés” elől menekülve Kecskemétről és a környékéről a falujukba.
Hegedűs Lászlóné Kunbaracs polgármestere szerint kistelepülésük életében örömteli esemény ez a nap, hiszen az elmúlt évben tizenhárom kisgyermek született és tíz itt is él családjával, ami gyarapodást jelent gazdasági és társadalmi értelemben egyaránt. Minden gyermek királykisasszony és királyfi a családban. A kisgyermek érkezése nagyon nagy öröm, de a település közössége számára is nagy boldogság, hiszen a fiatal generáció ad távlatokat a jövő tervezéséhez, megvalósításhoz – fogalmazott a polgármester.
Fotók: Kunbaracson Gulyás Sándor (Petőfi Népe), Bugacpusztaháza önkormányzata
EsélyÓrák és Szociopoly társasjáték Tiszakécskén
A diákokkal EsélyÓrák keretében, míg a pedagógusokkal a Szociopoly társasjáték kapcsán találkoztak a Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársai november végén a Tiszakécskei Móricz Zsigmond Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskolában.
A kecskeméti Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület fenntartásában működő Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház tevékenységének fókuszába 2010. óta a társadalomban tapasztalható esélykülönbségek mérséklését, az előítéletek leküzdését, a fiatalok szemléletformálását helyezte.
Ennek érdekében az esélyteremtési iroda munkatársai érzékenyítő foglalkozások sorát szervezik a megye általános és középiskoláiban.
Az EsélyÓrák olyan foglalkozások, amelyek során a felkért előadók egy tanóra keretein belül tartanak interaktív előadást a diákok számára a fogyatékossággal élők, az idősek vagy éppen a romák helyzetéről.
A rendhagyó órák célja a szemléletformálás, a fiatalok érzékenyítése a hátrányos megkülönböztetéssel szembesülő csoportok valamelyikének irányába.
Az esélyteremtési iroda munkatársai bíznak benne, hogy a program révén erősödik a befogadó szemlélet és csökken az előítélet a diákok körében, ezen kívül a résztvevők tapasztalatokat szereznek és pozitív élményekkel gazdagodnak.
A közelmúltban, november 30-án előadójuk Tiszakécskén (Tiszakécskei Móricz Zsigmond Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium és Alapfokú Művészeti Iskola) a hetedik osztályosoknál járt.
Oláh Anna, a kecskeméti Biztos Kezdet Gyerekház három diplomás vezetője tapasztalati szakértőként hivatásának tekinti a hátrányos helyzetű emberekkel való foglalkozást, hiszen maga is messziről indult. Élete nagyon jó példa arra, hogy akár egy szegény, cigány családból is vezethet út egy sikeres életpálya irányába.
A beszélgetés során kitért az előítélet veszélyeire, a tanulás fontosságára is.
A diákok véleménye a rendhagyó óráról:
„Szerintem tanulságos volt, mivel lehetett tanulni belőle. Igazából jó, hogy elmesélte, hogy milyen suliba járt, és hogy elmondta, hogy az egyik tanár nem hitt benne és mégis annak ellenére is megcsinálta. Biztatott minket, hogy küzdjünk a céljainkért, és hogy ne ítéljük el a cigányokat. Tetszettek a játékok, és ahogyan mesélt magáról. Köszönöm, hogy meghallgathattam, és remélem sok ember meg fogja még hallgatni, és észbe kap majd, hogy ne ítéljük el a másikat, csak azért mert sötétebb a bőre színe.”
„Az előadás nagyon tetszett. A hölgy, aki mesélte az előadást nagyon kedves volt. Az az igazság, hogy nem teljesen erre számítottam, de az biztos, hogy tanulságos volt. Megtanultam, hogy egy embert nem a külső kinézetéről kell megítélni. Az is tény, hogy nem lehet minden ember tökéletes.”
„Nekem nagyon tetszett az előadás. Nagyon jó volt hallani a történetet. Én nagyon örülnék, ha újból eljönne, és elmondaná újból, szívesen meghallgatnám.”
„Tetszett, hogy a néni elmesélte az életét, számomra tanulságos volt.”
„Nagyon tetszett, mert érdekes témát hallhattunk. Átéreztem, hogy milyen lehet úgymond „másnak” lenni. Sok gyerek máshogy fog ezután gondolkodni szerintem.”
„Én ebből az előadásból sokat tanultam. Szerintem eléggé tanulságos volt.”
„Tanulságos volt. Sokáig tartott, de egy érdekes dolgot tanultunk meg. Nem szabad senkit sem kiközösíteni. Először gondoljunk bele a helyzetébe. A másik pedig, hogy soha ne add fel. Bármi sikerülhet, csak akarni kell.”
„Engem megtanított ez az előadás sok mindenre. Nem erre számítottam, de jó volt nagyon.”
„Nagyon jó volt végig hallgatni a történetét. Úgy gondolom, hogy én eddig sem voltam tiszteletlen a cigányokkal, de ezután még inkább nem leszek.”
„Szerintem a történet kicsit szomorú volt. Jó lett volna kitalálni elsőre, hogy kik voltak a képen. Szerintem tanulságos volt és érdekes, de egy kicsit unatkoztam is.”
„Nekem nagyon tetszett. Jó dolog, ha valaki ennyire kedves és szereti az embereket.”
„Nagyon tetszett. Nekem érdekes volt, és remélem mindenkinek tanított valamit. Örülök, hogy részt vehettem rajta. Voltak unalmas pillanatok is, de a legtöbb az jó volt.”
„Nekem nem tetszett, mert engem nem érdekelnek az ilyen dolgok. A néni, aki beszélt nagyon kedves és aranyos volt.”
„Szerintem nagyon jó volt, hogy próbáltak arra biztatni minket, hogy ne ítéljünk külsőre. Az a történet is tetszett, amikor a tanár azt mondta valakinek, hogy nem fog sikerülni, de ő mégis megcsinálta és ez engem is bátorít, hogy meg tudok mindent csinálni.”
„Nekem nagyon tetszett ez az egész. Tanulságos volt. Jó volt megismerni a történet és a kultúrájukat.”
„Az előadás nagyon jó volt, csak az a rész nem tetszett, amikor a cigány embereket ki kellett találni, mert nekem az a rész kicsit unalmasabb volt. Az nagyon tetszett, amikor a néni elmesélte az élettörténetét. Tanulságos volt. Jónak tartottam, hogy a végén megkérdezték a véleményünket.”
A Szociopoly elnevezésű társasjáték célja a társadalom tagjainak érzékenyítése a szegénységgel, mélyszegénységgel kapcsolatos kérdések tekintetében, az arra adott társadalmi sztereotip válaszok átértékelése érdekében, a valóság játékban történő átélésének segítségével.
A játék egy kistelepülésen játszódik. Szereplői a településen élő emberek, vagyis a falu elitje: a polgármester, a vállalkozó és az orvos, az ott működő intézmények dolgozói, valamint a faluban élő, többségében szegény emberek, akiket a résztvevők alakítanak.
A játék során több hetet játszanak végig, ami alatt a résztvevőknek meg kell élniük a játék adta keretek között, hogy két vagy három gyermeket nevelnek, munkanélküliek, esetleg közmunkára vagy alkalmi munkára számíthatnak, de minden héten be kell vásárolniuk, ki kellene fizetniük a lakásuk rezsijét, illetve az esetlegesen felmerülő más kiadásaikat is. A játék elején megkapják az összes olyan segélyt, támogatást, amelyhez ma Magyarországon egy ilyen család hozzájuthat.
A Szociopoly társasjátékot a tiszakécskei Móricz Zsigmond Oktatási Intézmény pedagógusai játszották Varga Ildikó képzett játékvezető irányításával. Vendégük Oláh Anna, a kecskeméti Biztos Kezdet Gyerekház vezetője, egyben tapasztalati szakértő volt.
A tanárok véleménye a játék kapcsán: „a társasjáték életszerűsége miatt alkalmas arra, hogy személyes élménnyé, negatív élettapasztalássá tegye mindazokat a már meglévő ismereteinket,
amit a témáról eddig megtudtunk. A családok alapítása és a közös döntés kialakítása is ezt a célt szolgálta. Döbbenetes volt, hogy döntéseinknek még akkor sem tudott pozitív eredménye lenni, ha alapos mérlegelés után születtek. A játékvezető instrukciói, támogatása révén gyorsan megismertük a játék működését, szabályait.
Mentorként segítette döntéseinket, mint egy családsegítő. Gyorsan beillesztett bennünket a szituációba. Bár jó hangulatban telt a foglalkozás, a téma komoly és tragikus volta nem sikkadt el.”
Összességében megállapították, hogy a társasjáték akár már a 7-8. osztályos tanulókkal is játszható, hiszen empátiára és toleranciára is tanít.
1. oldal / 24