„Amit teszünk, az talán alig egy csepp a tengerben, de ha nem tennénk, a mi vízcseppünk hiányozna a tengerből.”
(Teréz anya)
Megalakulásának 20 éves évfordulójára emlékezett a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület
Tizenötödik alkalommal ítélték meg a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület vezetőségi tagjai a szervezet még 2007-ben alapított díját. Az elismerést a szervezet 20 éves, jubileumi ünnepségén Szabóné Bognár Anikó, a Kecskeméti Katona József Múzeum szakmai igazgatóhelyettese; Répási Angéla, a Bolyai János Gimnázium angol szakos pedagógusa és Ivkovicné Béres Tímea, a Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. ügyvezetője vehette át.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Díjat minden évben az a kecskeméti kötődésű hölgy kapja meg, aki kiemelkedőt alkotott az egyesület polgári, keresztény értékrendjével megegyezően, a család, a kultúra, a művészet, a nemzeti értékeink ápolása területén.
Az elismerést évről évre „az veheti át, akinek tevékenysége egyezik az egyesület értékrendjével, aki olyat alkot, teremt, hoz létre, ami gazdagabbá teszi a világot” – fogalmazott az egyesület elnöke, Engert Jakabné.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Díjat az elmúlt években megkapta többek mellett Szemők Zsuzsa szobrászművész; Loránd Klára muzeológus, a Bozsó Gyűjtemény igazgató kurátora; Sulczné dr. Bükki Éva gyermekorvos, zenepedagógus, a hunyadivárosi Baba-mama Klub megalapítója, a Mátyás Király Citerazenekar vezetője; Horváth Mária Balázs Béla-díjas filmrendező, grafikusművész; Kiszely Ágnes, a kecskeméti Ciróka Bábszínház igazgatója; dr. Szabóné Csikai Ágnes zenepedagógus, Ringató-foglalkozásvezető; Hulej Enikő, a Kecskeméti Evangélikus Egyházközség lelkésze; dr. Sejbenné dr. Patyi Márta, a Bács-Kiskun Megyei Oktatókórház Kórházhigiénés Osztályának osztályvezető főorvosa; Jancsikné Tóth Andrea, az Egészségügyi és Szociális Intézmények Igazgatósága Margaréta Otthonának igazgatója; Kőváriné Kis Katalin, a Kálmán Lajos Óvoda intézményvezetője, illetve Gerhátné Papp Rita zongora- és csembalóművész.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke és elnökségi tagjai Szabóné Bognár Anikónak, a Kecskeméti Katona József Múzeum szakmai igazgatóhelyettesének Nők a Nemzet Jövőjéért Díjat adományozott a közművelődés területén végzett kiemelkedő, áldozatos munkájáért.
Szabóné Bognár Anikó, a Kecskeméti Katona József Múzeum szakmai igazgatóhelyettese, a Cifrapalota vezetője a Szegedi Tudományegyetemen történész, majd szociológus, 1999-ben etnográfus diplomát szerzett.
Alapvetően tárgyi néprajzzal foglalkozik, azon belül pedig a népi táplálkozáskultúra áll a legközelebb hozzá. Ez a terület az ételválasztékkal, az étkezések rendszerével, az ételkészítési módokkal, illetve azok történetiségével és változásával foglalkozik.
Kezdetben a Naiv Művészek Múzeumában dolgozott, amely akkoriban alapítványi formában működött, de rövidesen visszakerült a megyei múzeum kötelékébe. Több mint másfél évtizede, 2006-tól a Cifrapalotában dolgozó szakemberek csapatát erősíti.
Szakmai feladatai mellé rengeteg gyakorlati, szervezési és programtervezési munka társul.
A múzeumban számtalan kiállítás rendezése, sikeres pályázatok, rendezvények fűződnek nevéhez. Fontos számára, hogy nőként egyensúlyt teremtsen a munka és a hagyományos női szerep között, de csak úgy, ha az egész család együtt dolgozik ezért. A családja hátteret, alapvető biztonságot ad számára, mindig, minden körülmények között mellette állnak. Így nem csak a kötelességek, de az elért sikerek, eredmények is közösek.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület Répási Angélának, a Bolyai János Gimnázium angol szakos tanárának Nők a Nemzet Jövőjéért Díjat adományozott a köznevelés és tehetséggondozás területén végzett kiemelkedő, áldozatos munkájáért.
Répási Angéla, a Bolyai János Gimnázium angol szakos pedagógusa pályáját a Hunyadi János Általános Iskolában kezdte, ahol angol nyelvet, valamint magyar nyelv és irodalmat tanított. A napi munka mellett fontos volt számára a közösségformálás és a kreativitás fejlesztése.
Húsz éve került dolgozik angol nyelvtanárként a Bolyai János Gimnáziumba. Emellett drámaórákat is tart angol nyelven, amely az idegennyelvi kommunikációs készségeket fejleszti. A tanórákon kívül a tehetséggondozás több területével is foglalkozik. Több drámapedagógiai továbbképzésen is részt vett, melyek módszereit a tanításban és a színjátszásban is kamatoztat. Diákönkormányzatot segítő tanárként rendszeresen részt vesz a gólyanapok és gólyabálak rendezésében és lebonyolításában. Tíz éve közreműködik az évente megrendezett Bolyai nevét viselő Kárpát-medencei iskolák szövetségében, amely Európában egyedülálló, s melynek célja a hagyományápolás, a kultúrák közötti kapcsolat erősítése és az oktató-nevelő tevékenység fejlesztése tudományos-, kulturális- és sportrendezvények révén.
Jubileumi években egész estét betöltő zenés- táncos darabot visz színpadra, amelyeknek a Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ ad helyszínt.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület Ivkovicné Béres Tímeának, a Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. ügyvezetőjének Nők a Nemzet Jövőjéért Díjat adományozott az utánpótlás nevelés és sportfejlesztés területén végzett kiemelkedő, áldozatos munkájáért.
Ivkovicné Béres Tímea, a Kecskeméti Junior Sport Nonprofit Kft. ügyvezetője, a Mercedes-Benz Gyár Nemzeti Kosárlabda Akadémia szakmai igazgatója sportpályafutása egyedi a magyar kosárlabdázók között: egyetlen magyar női kosárlabdázóként nyert Bajnokok Ligáját és Ronchetti Kupát, három országban volt bajnokcsapat tagja, a magyar női válogatottal is kiváló eredményeket ért el. A Hírös Sport sportszakmai igazgatójaként, 2015 és 2018 között feladatkörébe tartozott a 10 szakosztállyal működő, 1000 sportoló képzésével foglalkozó Kecskeméti Sportiskola irányítása. Menedzserként 2011-ben álmodta meg és kezdte építeni Kecskeméten a kosárlabda új típusú nevelőrendszerét, amely 2013-ban kapta meg az akadémiai akkreditációt. Stabil, magas szakmai színvonalon működő rendszert épített fel, amely egyre vonzóbb a kecskeméti családok számára. Több száz ifjú kosaras sportolását szervezi az óvodásoktól a 18 évesekig. Az akadémia és a sportiskola működése során az önkormányzattal együttműködve tizenhét beruházás keretében számos intézmény sportlétesítményeit újította fel vagy létesített újat, 2017 nyarán pedig átadták a régi sportuszodából átalakított multifunkciós sportcsarnokot, a Mercedes–Benz Gyár Kosárlabda Akadémia központi épületét. Nevéhez fűződik a megyei kosárlabda régió gondolata, valamint a Családi Kosárlabda Program. Férje, Ivkovic Stojan a férfi kosárlabda válogatott szövetségi kapitánya. Ivkovicné Béres Tímea az Európai Kosárlabda Szövetség megbízásából 2014 óta a női kosárlabda magyarországi nagykövete.
A Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület megalakulásának 20 éves évfordulója alkalmából a szervezet Nők a Nemzet Jövőjéért Díjat adományozott, és egyben köszönetét, illetve háláját fejezte ki Csuthi Lajosné Lázár Zsuzsanna egyesületi tagnak az elmúlt két évtizedben nyújtott kiemelkedő aktivitásáért és önzetlen segítségéért, amellyel nagyban hozzájárult a szervezet programjainak sikeres megvalósításához.
Az idei díj Kósa Klára kecskeméti születésű keramikusművész, a Magyar Művészeti Akadémia akadémikusának kerámiaképe, amelyhez egy díjoklevél is társul.
A jubileumi évzárón az elismeréseket Szemereyné Pataki Klaudia Kecskemét polgármestere és Engert Jakabné, a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke adták át.
Az elmúlt húsz évet Engert Jakabné, az egyesület elnöke értékelte majd a két évtized legfontosabb vállalásairól filmben számoltak be a meghívott vendégeknek.
Az ünnepség végén a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület kimagasló munkát végzett tagjainak tevékenységét oklevéllel ismerték el.
Fotók: Noszlopy Miklós – keol.hu
Bugacpusztaháza, Kunbaracs és Dunatetétlen lett idén a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona
Bugacpusztaháza, Kunbaracs és Dunatetétlen települések önkormányzatai viselhetik a 2021. évben született gyermekek száma alapján a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona címet. A kecskeméti Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület még 2009-ben alapított elismerését eddig már 32 település érdemelte ki.
Naptári évente az a település viselheti a címet, ahol egyrészt folyamatos, másrészt az előző év december 31-én megállapított statisztikai létszámhoz viszonyított legnagyobb százalékos mértékű az ott lakó (állandó bejelentett lakcímmel rendelkező szülők gyermeke) újszülött létszámnövekedés.
A program keretében évente három, esetenként négy díjat adnak át a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület tagjai és a fenntartásukban működő Bács-Kiskun Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház munkatársai. Az elismerés részét képezi egy, a településnek adományozott réztábla és emléklap, az újszülöttek számára egy-egy kis tűzzománc korona (Balanyi Károly Ferenczy-, illetve Bozsó-díjas grafikusművész alkotása), egy-egy ajándékcsomag és emléklap.
Engert Jakabné, a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke, az elismerés alapítója szerint a család szerepének megőrzése, megismertetése és annak népszerűsítése, valamint a gyermekvállalás fontosságának hangsúlyozása mindannyiunk közös érdeke, hiszen a települések megtartó erejének kulcsa a gyermeklétszám növelésében rejlik.
Ezek a gondolatok vezérelték a kecskeméti Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesületet arra, hogy több mint tíz évvel ezelőtt megalapítsa Bács-Kiskun megye települései részére a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona elismerést. A díjakat 2012 januárjában adták át először.
Már harminckettőre tehető azoknak a településeknek a száma, akiket eddig díjaztak: Páhi, Érsekhalma, Katymár, Kunfehértó, Petőfiszállás, Lajosmizse, Tázlár, Lakitelek, Nyárlőrinc, Fülöpszállás, Bácsborsód, Városföld, Ágasegyháza, Imrehegy, Tabdi, Kunpeszér (két alkalommal), Újsolt (két alkalommal), Kéleshalom, Ordas (két alkalommal), Zsana, Homokmégy, Kömpöc (két alkalommal), Szalkszentmárton, Mélykút, Drágszél, Dunaszentbenedek, Tataháza, Felsőlajos, Fülöpjakab után Bugacpusztaháza (második alkalommal), Kunbaracs és Dunatetétlen (második alkalommal) is viselheti a Királykisasszonyok és Királyfiak Otthona címet.
Az ajándékcsomagok mesekönyvet és egy-egy csomag szaloncukrot vagy apró csokoládét rejtettek.
Kerekes László Zoltán Bugacpusztaháza polgármestere köszöntőjében röviden összegezte a családok érdekében a településen tett fejlesztéseket, majd arról is beszámolt, hogy egyre több fiatal házaspár vásárol telket, és költözik a „nagyvárosi nyüzsgés” elől menekülve Kecskemétről és a környékéről a falujukba.
Hegedűs Lászlóné Kunbaracs polgármestere szerint kistelepülésük életében örömteli esemény ez a nap, hiszen az elmúlt évben tizenhárom kisgyermek született és tíz itt is él családjával, ami gyarapodást jelent gazdasági és társadalmi értelemben egyaránt. Minden gyermek királykisasszony és királyfi a családban. A kisgyermek érkezése nagyon nagy öröm, de a település közössége számára is nagy boldogság, hiszen a fiatal generáció ad távlatokat a jövő tervezéséhez, megvalósításhoz – fogalmazott a polgármester.
Fotók: Kunbaracson Gulyás Sándor (Petőfi Népe), Bugacpusztaháza önkormányzata
1. oldal / 14