„A családok jövője – A jövő családjai" Konferencia Brüsszelben
2015. szeptember 30.
Beszámoló
2015. szeptember 30-án az Európai Parlament brüsszeli székházában, az Antal József nevét viselő épületében „A családok jövője – A jövő családjai" címmel szervezett konferenciát Hölvényi György és Pelczné Gáll Ildikó, Magyarország európai parlamenti képviselők, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), valamint a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ).
A Konferenciára több mint 80 fő kapott meghívást a családügyet segítő és támogató civil szervezetek vezetői, képviselői, érdekképviselői. Kecskemétről Engert Jakabné a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület elnöke, önkormányzati képviselő vett részt.
A konferencia legfontosabb célja a tagállamok hatékony családpolitikájának kezdeményezése, a jó gyakorlatok megismerése, kiszámítható családpolitika hatással lehet a demográfiai kihívásaira.
Elsőként a két házigazda Hölvényi György és Pelzné Gáll Ildikó képviselők köszöntötték a Konferencia előadóit és a részt vevőket. Hölvényi György kiemelte, hogy Magyarország Alaptörvénye a családra, mint egységre tekint és kiemelten védi a családot, illetve a házasságot. Fontosnak tartja, hogy az egyes nemzet államok családokat támogató rendszere,a jó gyakorlatok megismerése is célja a Konferenciának.
Pelczné Gáll Ildikó kiemelte a hűség, a hit és a szeretet, mint alapvető erőforrások fontosságát a család életében, a nemzeti összetartozásunk alapja a család. A demográfiai helyzet megoldását a családok támogatásában látja.
„Nincs kellő figyelem, nincs kellő támogatás és erőforrás a tagállami rendszerek jó gyakorlatainak összesítésére, megosztására, a családokra kiható társadalmi változások követésére. Az EU saját létét kockáztatja, ha nem ismeri fel e kérdés jelentőségét” emelte ki a képviselő.
A Nagycsaládosok Országos Egyesületének képviselője Joó Kinga a pozitív üzenet küldésének a fontosságát emelte ki az európai politika célkitűzéseként a család, mint kis közösség segítésében, mert Európa jólétének az alapja a családok jóléte.
Szabó Endre KCSSZ tiszteletbeli elnöke a házasság értékét emelte ki és hangsúlyozta, hogy a családok alapja a biztos házasság.
Székely András, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom képviselője célként emelte ki a tudatos családbarát és gyermekbarát gondolkodás és környezet kialakításának támogatását, környezeti feltételek biztosítását.
Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára előadásában kiemelte azokat az intézkedéseket, amelyek a családok boldogulását segítik, a munkahely, a gyermekfelügyelet, hosszú távú és kiszámítható családpolitika, valamint a családbarát gondolkodás területein. Továbbá leszögezte, a kormány családpolitikájának lényege az, hogy megadja a szabad választás lehetőségét.
„Magyarország családbarát ország, a családközpontú megközelítésre pedig mind Magyarországon, mind szerte Európában szükség van.”
Márki László, az Európai Nagycsaládos Szövetség elnöke előadásában a családon belül végzett fizetetlen, „láthatatlan” munka elismerését, a nyugdíjrendszerben a felnevelt gyermekek számának a figyelembe vétele mellett hangsúlyozta, hogy különbséget kell tenni a családpolitika és szegénységelleni küzdelem között.
Kiss Tamás romániai magyar szociológus, kisebbségkutató a Kárpát-medencei demográfiai kutatás eredményeit mutatta be, kiemelve, hogy az őshonos kisebbségek létszámának csökkenéséhez a születések számának csökkenése mellett súlyos probléma a nagymértékű asszimiláció és identitásváltás is. Hangsúlyozta, a fiatalok visszahívásának a fontosságát, amelyben a Kormányok szerepe mellett, kiemelte az Önkormányzatok szerepét is.
Marijana Petir, Horvátország EP-képviselője „A hagyományos család, mint a modern társadalom sarokköve” című előadásában mutatta be Horvátország demográfiai helyzetét.
Anna Záborská, kereszténydemokrata politikus, szlovákiai EP-képviselő „A családbarát társadalom modellje Európában” című előadásában kiemelte, hogy az Európai Parlamentnek a családpolitika területén nincs jogköre, a tagországok kompetenciájába tartozik, ugyanakkor számos EP-döntés hatással van a családok életére.
Pelczné Gáll Ildikó moderálásával „A család és karrier - alternatív megoldások Európában” című kerekasztal-beszélgetés keretében a párizsi Sorbonne Egyetem professzora Gérard-François Dumont, Uhereczky Ágnes a COFACE és Varga Anikó, a NOE képviseletében fejtették ki véleményüket.
Jelenlétével megtisztelte a konferenciát az Európai Parlament több képviselője: Bocskor Andrea, Tőkés László, Csáky Pál, Sógor Csaba, és Gál Kinga.